Masaż jest uważany za jedną z alternatywnych metod leczenia, ma on bowiem niebagatelny wpływ na kondycję organizmu, jak i na ogólne samopoczucie pacjenta. Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z faktu, iż sam mechanizm wykonywania masażu jest nader skomplikowany. Wprawny masażysta potrafi tak dobrać ruchy swoich rąk, aby oddziaływać na konkretny organ, czy układ w ludzkim ciele.
Dzięki masażowi znacząco przyspiesza się cyrkulację krwi w naczyniach krwionośnych, dzięki czemu do płuc zostaje dostarczona większa ilość krwi. To w płucach następuje wymiana gazowa, a więc dzięki masażowi poprawia się funkcjonowanie naszego układu oddechowego. Uciskanie, głaskanie, rozcieranie czy ugniatanie ciała wpływa na wzrost ilości krwi wzbogaconej w spore ilości tlenu, która jest niezbędnym czynnikiem dla prawidłowego rozwoju tkanek. Zwiększony przepływ krwi w obwodowych częściach ludzkiego organizmu korzystnie oddziałuje na pracę serca i nerek. Pocieranie skóry w czasie masażu ma charakter dobroczynny dla właściwej przemiany materii. Dzieje się tak dlatego, iż masaż rozszerza naczynia krwionośne, dzięki czemu zwiększa się przepływ krwi przez mięśnie. Równocześnie, wzrasta prędkość dostarczania substancji odżywczych do tkanek, jak również wydalania produktów przemiany materii. Masaż ciała pobudza działanie układu nerwowego, a więc też wpływa na nasze odruchy i czynności koordynacyjne kory mózgowej.
Upraszczając nieco te naukowe wywody, masaż poprzez wpływ na układ nerwowy człowieka jest w stanie pozytywnie oddziaływać na wszystkie narządy i układy naszego organizmu. Podczas ugniatania ciała przez masażystę przekazywane są do mózgu za pośrednictwem włókien nerwowych pozytywne bodźce. Taka sytuacja powoduje szybsze i sprawniejsze wykonywanie wszystkich czynności przez nasze narządy. Zauważmy ponadto, że dobra kondycja organizmu ma ogromne znaczenie dla ogólnego samopoczucia człowieka. Jeśli mamy zdrowy organizm, czujemy się dobrze, jesteśmy radośni i pełni optymizmu w obcowaniu z otoczeniem.