Dzwoń teraz: 603 626 642
Masaż chiński TuinaMasaż japoński YumeihoWykrywanie pasożytów

Masaż chiński Tuina

Starożytny, chiński sposób leczenia, stosowany już 2000 lat temu.....

Więcej

Masaż japoński Yumeiho

Teoria metody Yumeiho® opiera się na fakcie, że ponad 95% ludzi ma nieprawidłowo ułożoną miednicę już od urodzenia...

Więcej

Wykrywanie pasożytów

Metoda Volla jest przeznaczona dla ludzi szczególnie troszczących się o swoje zdrowie lub zajmujących się leczeniem innych...

Więcej

Refleksoterapia

Refleksoterapia – stara wiedza na nowo odkryta.

Terapia stref refleksyjnych jest bardzo starą metodą leczenia.Znane są starożytne przekazy pochodzące z najróżniejszych części świata poświęcone leczeniu chorób przez uciskanie określonych stref ludzkiego ciała. Egipskie malowidła nagrobne , na których przedstawiono stosowanie masażu dłoni lub stóp pochodzą z czasów 6. Dynastii, około 2300 roku p.n.e. Dlatego można też przyjąć, że leczenie przez ucisk wywierany na różne części ciała praktykowane było od dawna w wielu różnych kręgach kulturowych.Środkami, jakie w dawnych czasach stosowano do leczenia chorób,były substancje pochodzenia zewnętrznego, takie jak rośliny lecznicze, minerały jak i produkty zwierzęce.Do innych sposobów leczenia należały takie, jakie dziś nazwalibyśmy metodami terapii fizykalnej.Aby wpłynąć na różne dolegliwości stosowano głaskanie,masowanie i zwykłe przykładanie rąk.Chyba każdy zna pewien prosty przykład leczenia przez ucisk: gdy doznamy urazu, na przykład w wyniku upadku lub uderzenia tępym przedmiotem, instynktownie, odruchowo pocieramy i masujemy bolące miejsce. Z czasem człowiek zdobywał coraz większą wiedzę na temat stref ciała i ich znaczenia. Zapewne doprowadziło to do tego , że sporządzono swoiste ,,mapy” stref, dzięki którym można było wywierać wpływ na inne części ciała i organy.Gdy dotyka się lub masuje taką strefę refleksyjną , pobudza się części ciała lub narząd, który łączy się z tą strefą. Obserwując położenie i układ takich stref refleksyjnych daje się zauważyć, że ciało ludzkie znajduje swoje odzwierciedlenie w określonych częściach ucha,rąk i stóp. Patrząc na postawioną pionowo stopę od jej wewnętrznej strony można z pewną dozą wyobrażni rozpoznać profil siedzącego człowieka . Paluch przedstawia głowę, łukowato wygięty brzeg podeszwy odpowiada esowatej krzywiżnie kręgosłupa.Oba paluchy odpowiadają głowie z mózgiem. Barki znajdują się po obu stronach w obszarze stawów śródstopno-palcowych. Wewnętrzne sklepienie obu stóp reprezentuje klatkę piersiową i narządy w klatce piersiowej. Poniżej znajdują się miękkie części stopy w jej srodku, które kryją strefy narządów wewnętrznych.

Większość stref, które znajdują się na podeszwie stopy, obecne są też na grzbiecie stopy. Trójwymiarowość ciała , układ przestrzenny narządów wewnętrzynch, mięśnie,warstwy kości i tkanek odzwierciedla trójwymiarowa budowa stopy. Strefy nie ograniczają się jedynie do powierzchni ciała, lecz przenikają ciało na wskroś.

Prawa stopa reprezentuje prawą , a lewa lewą stronę ciała. Strefy parzystych narządów, płuc i nerek, znajdują się na obu stopach, narządów położonych w lewej połowie ciała na lewej stopie, a w prawej połowie ciała na prawej stopie. Strefy kręgosłupa i nieparzystych narządów jak przełyk i jelito znajdują się na wewnętrznym brzegu obu stóp.Strefy refleksyjne mogą się nakładać. I tak strefa serca leży za strefą płuca,strefy stawów (barkowych, łokciowych i kolanowych) leżą na zewnętrznym brzegu stopy. Strefa mięśni barków, klatki piersiowej i brzucha ułożone są od góry do dołu.

 

Możliwości masażu stref refleksyjnych.

Masaż stref refleksyjnych na stopach stwarza możliwości skutecznej ochrony zdrowia. Regularny masaż stref refleksyjnych harmonizuje przepływ energii w twoim ciele.Wykonywany systematycznie zapobiega występowaniu wszelkiego rodzaju dolegliwosci.

 

Zastosowanie masażu.

Masaż stref refleksyjnych można stosować we wszystkich zaburzeniach czynnościowych. Pod pojęciem zaburzeń czynnościowch rozumie się choroby, w których nie stwierdza się zmian organicznych w stukturach czy narządach ludzkiego ciała. Jeden z pionierów leczenia środkami naturalnymi, prof. dr med. Horst Ferdinand Herget (1921-2001), podsumował spektrum lecznicze terapii stref refleksyjnych następująco:,, Refleksoterapia leczy to , co jest zaburzone, a nie to, co jest zniszczone”.Na wstępie należy zaznaczyć , że w przypadku podanych poniżej chorób masażu stref refleksyjnych na stopach nie wolno stosować jako jedynej formy leczenia.Refleksoterpia jest dobrą, wspomagającą metodą leczniczą.

 

Wskazania:

 

  • Zaburzenia snu, nerwowość i stres, stany lękowe

W zaburzeniach snu masaż odpowiednich stref refleksyjnych pomaga uzyskać spokojny i głęboki sen. Ponadto zmniejsza napięcie nerwowe np.przed egzaminami lub w trudnych sytuacjach , na przykład tzw. wypalenia zawodowego i jednocześnie służy redukcji stresu nawet do 80 %. Masaż stref refleksyjnych na stopach w połączeniu z innymi sposobami leczenia może wpłynąć korzystnie nawet na stany lękowe i łagodne, depresyjne zaburzenia nastroju. Refleksoterapię można też stosować we wszystkich chorobach psychosomatycznych.

  • Bóle głowy i nerwobóle

W przypadku bólów głowy i migreny tradycyjna medycyna stosuje często silne leki. Leki te mają niekiedy znaczne działanie niepożądane . Celem refleksoterpii jest wydłużenie okresów między napadami bólu glowy, łagodzenie ostrych bólów i zmniejszenie ilości przyjmowanych leków. Chyba każdy zna piekące i ciągnące nerwobóle.W przypadku nerwobólów tradycyjna medycyna ogranicza się do zalecenia różnych leków. Fachowo wykonany masaż stref refleksyjnych na stopach może złagodzić subiektywne dolegliwości i również tu może wydłużyć okresy bezbólowe.

  • Zaburzenia układu pokarmowego

Zaburzenia układu pokarmowego, począwszy od przewlekłych bólów po zaparcia i choroby biegunkowe należą do chorób, z którymi często spotyka się lekarz w swojej praktyce. Tu również sprawdza się zasada: gdy wykonano wszystkie niezbędne badania diagnostyczne i nie stwierdzono organicznej przyczyny dolegliwości , można śmiało zastosować refleksoterapię.

  • Zaburzenia hormonalne, dolegliwości związane z miesiączką i ciążą

Bywają dni przed miesiączką lub czas dolegliwości w okresie menopauzy, kiedy różne nieprzyjemne objawy wpływają bardzo niekorzystnie na jakość życia. Na objawy wywołane wachaniami stężenia hormonów bardzo dobrze oddziałuje masaż stref refleksyjnych stóp.Także nudności, które często występują w pierwszych trzech miesiącach można w prosty i skuteczny sposób złagodzić stosując refleksoterapię.

  • Choroby dróg oddechowych

W dolegliwościach ze strony układu oddechowego spowodowanych astmą lub katarem siennym, można również z powodzeniem stosować masaż stref refleksyjnych na stopach. Tu też obowiązuje zasada, aby przed wdrożeniem refleksoterapii wykonać niezbędne badania i ustalić przyczynę dolegliwości, a także aby w czasie masażu stref refleksyjnych kontynuować stosowanie leków zaleconych przez lekarza.

  • Choroby reumatyczne

Jest wiele chorób zaliczanych do kręgu chorób reumatycznych. Ich wspólnym wiodącym objawem jest ból . Można go łagodzić przy pomocy masażu stref refleksyjnych na stopach, przez co można, w porozumieniu z lekarzem, zmniejszyć dawkę przyjmowanych medykamentów.

  • Bóle stawów

Bóle stawów występują często w wyniku ich przeciążenia lub są objawem tak zwanych zmian zwyrodnieniowych. Masaż sfer refleksyjnych wprawdzie nie może spowodować regeneracji kości ani chrząstki, może jednak korzystnie wpłynąć na objawy towarzyszące, jak na przykład bóle mięśni.

  • Choroby skóry

Choroby skóry takie jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca lub trądzik ze względu na to, że są widoczne i mogą im towarzyszyć inne objawy, jak uporczywy świąd bywają dużym obciążeniem psychicznym. W połączeniu z podstawowym leczeniem danego schorzenia masaż stref refleksyjnych na stopach może być dobrym uzupełnieniem terapii.

  • Alergie

Według poglądów medycyny naturalnej alergie są wywołane przez zaburzenia równowagii energetycznej organizmu. Oprócz stosowania tradycyjnych leków i ewentualnego uodparniania, w celu regulacji zaleca się tu też leki homeopatyczne. Razem z tymi formami terapii można też z powodzeniem stosować masaż stref refleksyjnych na stopach.

  • Choroby układu moczowo-płciowego

Ze względu na szczególne warunki anatomiczne zapalenie pęcherza moczowego występuje stosunkowo często u kobiet. W chorobie tej pojawiają się bóle i inne przykre dolegliwości . Zapalenie pęcherza moczowego z reguły wymaga leczenia antybiotykiem, lecz wykorzystanie ziół i zastosowanie refleksoterapii daje bardzo dobre efekty w powrocie do zdrowia.

 

 
Masaż Yumeiho

Masaż japoński Yumeiho Teoria metody Yumeiho® opiera się na fakcie, że ponad 95% ludzi ma nieprawidłowo ułożoną miednicę już od urodzenia. Oznacza to najczęściej , że jeden talerz miednicy jest […]

Read More
Masaż leczniczy Tuina

To starożytny, chiński sposób leczenia, stosowany już 2000 lat temu. Obecnie, obok starych, wypróbowanych zasad, specjaliści wprowadzają ulepszenia opierając się na naukowych osiągnięciach w dziedzinie medycyny. Zabieg ten nie powoduje […]

Read More
Refleksoterapia

Refleksoterapia – stara wiedza na nowo odkryta. Terapia stref refleksyjnych jest bardzo starą metodą leczenia.Znane są starożytne przekazy pochodzące z najróżniejszych części świata poświęcone leczeniu chorób przez uciskanie określonych stref […]

Read More
Wpływ na zdrowie

Masaż jest uważany za jedną z alternatywnych metod leczenia, ma on bowiem niebagatelny wpływ na kondycję organizmu, jak i na ogólne samopoczucie pacjenta. Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę […]

Read More
Biorezonans

Biorezonans, czyli metoda Volla Leczenie boreliozy – przydatne informacje na temat boreliozy, objawów i leczenie boreliozy oraz leczenie boreliozy biorezonansem. Biorezonans, czyli metoda Volla, jest przeznaczony dla ludzi szczególnie troszczących […]

Read More